01.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Ergani’de cahilliğin adı: anız yakmak

Mamoste

Yazarın şu ana kadar yazılmış 3 makalesi bulunuyor.

Hangi açıdan bakalım bilmiyoruz. Ekonomik olarak baksak olmuyor, devlet olarak baksak olmuyor, vicdanen baksak olmuyor, dinen baksak hiç olmuyor.

Anızın niçin yakıldığını bir türlü anlamlandıramıyoruz ve bir yakılmasına dayanak bulamıyoruz. Ekonomik olarak bakıldığında yanmış bir insan vücudunun nasıl bir faydası olmuyorsa, yanmış bir toprak parçasının da ürün verme konusunda cömert davranacağını kimse iddaa edemez.

Anız yakmak; yetkililer tarafından hem yazılı olarak hem bas bas bağrılarak yasaklanmış bir uygulamadır. Kamu spot filmleriyle anızın zararları ve niçin yasaklandığı defalarca açıklanmış durumda.

Vicdanen bakıldığında, biz anızı yaktığımızı düşüneduralım. Aslında anızı değil toprağı, toprağın hava almasını sağlayan canlıları yok etmek için çabaladığımızın farkında değiliz veya gözümüzde büyüttüğümüz ekonomik kazancı daha da büyütme düşüncesi nedeniyle diğer canlıların hayatı bizim için önemsiz hale geliyor.

Dinen düşündüğümüz zaman, bir insan nasıl canlı canlı yakılamıyorsa, insan gibi diğer canlılar da canlı canlı yakılamaz. Bununla ilgili şu hadisi örnek verebiliriz.


# Abdurrâhman İbnu Abdullah, babası Abdurrahman (radıyallâhu anh)’dan rivâyet eder ki şöyle demiştir: “Biz bir seferde Resülullah(âleyhissalâtü vesselâm) ile beraber idik. Resülullah bir ara bir ihtiyacı için yanımızdan ayrıldı. O sırada hummara denen bir kuş gördük, iki tane de yavrusu vardı. (Kuş kaçtı) yavrularını aldık. Kuşcağız etrafımıza yaklaşıp çırpınmaya, kanatlarını çırpıp havada inip çıkmaya başladı. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) efendimiz gelince:

“Kim bu zavallının yavrusunu alıp onu ızdıraba attı? Yavrusunu geri verin!” diye emretti. Bir ara, ateşe verdiğimiz bir karınca yuvası gördü.

“Kim yaktı bunu?” diye sordu.

“Biz!” dedik.

“Ateşle azab vermek sadece ateşin Rabbine hastır” buyurdu.”

Ebü Dâvud, Cihâd 122, (2675), Edeb,176, (5268).

LÜTFEN HEM KENDİMİZE HEM DE DİĞER CANLILARA SAYGIMIZ OLSUN VE ANIZ YAKMAYALIM, YAKANLARI VEYA YAKMAYA YELTENENLERİ UYARALIM.

YAZARIN SON YAZILARI
Eğitim ve bilinç farkı - 4 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ