25.07.2024 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Virüs değil cahillik öldürecek!

Mamoste

Yazarın şu ana kadar yazılmış 3 makalesi bulunuyor.

Söze nasıl başlamak gerekiyor bilmiyorum ama başlamakta gerek.

Hepimizce malum başımızda bir virüs belası, altın ve döviz fiyatlarını takip eden bizler (ki bunlara sahip olanlar için bu benzetme), artık test, vaka ve ölüm sayılarını takip eder hale geldik. Düne kadar sıradanlaşan hayatımız şimdilerde ise aksiyona doymuş hatta bıkmış usanmış halde. 

Uzmanlarca sürekli yapılan uyarılar, TV programlarında hep aynı yüzler ve çoğu kez biri diğerinin dediğini tutmayan nice açıklamalar. “Maske takın-maske takmayın, evden çıkmayın-evden çıkmayıp ne yapacaksınız, yasakları artıralım-yasakları azaltıp normale dönelim” gibi gibi nice çelişkili önerilerin gölgesinde hayatımızı Allah’a emanet sürdürmeye devam ediyoruz.

Herkes kendince mantıklı kararı verip uygulamaya çalışıyor, yorum yapmaya gelince herkes doktor, uzman, bilim kurulu üyesi hatta bazen karşımızda Bakan Fahrettin KOCA’yı görür gibi oluyoruz. Aslında her şey o kadar basit ki. Bedenini taşıdığımız insanı, karşımızdaki insanı ve evde arkamızda bıraktığımız sorumluluğumuzu önemsersek zarar vermekten ve zarar görmekten kurtulabiliriz.

Şimdi bu kadar şeyi niçin yazdık oraya gelelim. Dedik ya herkes kendince yorum yapıp ve yine kendince çözüm üretiyor. Maskeyi de eldiveni de kendi içimizde anlamsızca büyüttüğümüz cahiliye bilgisi ile kullanmaya özen gösteriyoruz. Niçin bunu söyledik cevabı aşağıda;

Üyemizden gelen biraz kızgınlık biraz sitem içeren mesajına karşılık böyle bir yazı yazma gereği gördük. Bu sadece bir kaçı.

Kullandığınız maske, sizi veya karşınızdaki insanı koruyabilir ve ya koruyamaz onu bilemiyoruz, ama çöp kutusu alışkanlığı kazanmadığınız için ortalığa saçtığınız bu atık maske ve eldivenler bir çok insan ile birlikte virüslü ortamdan dolayı yemek bulamayan canlıların hayatını riske atmaktadır. Lütfen kendinizi korurken başkalarını öldürmeyin. Sorumsuzluğunuz katil olmanıza neden olmasın.

“Ben atarım kardeşim ne de olsa maaş alıyorlar çöpçüler temizlesin.” şeklindeki cahilce zihniyetten kurtulun. Çevre hepimizin. Pisliğinizle boğmayın bizi.

Son olarak, özellikle yasaklı bölgelerde maskesiz gezerek kendi sağlığınızı tehlikeye attığınız gibi, karşıdaki insanları da hem tedirgin ediyor hem de hastalanmasına neden oluyorsunuz. Maske takmak sizi Polisin cezasından değil hastalıktan koruyor. Bunu anlamak bu kadar mı zor? Yahu biz ne zaman Yaradanın, toplumun ve ailenin istediği saygılı ve bilinçli bir birey olacağız. Ne zaman?

 

YAZARIN SON YAZILARI
Eğitim ve bilinç farkı - 4 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ