09.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Yukarı Bitikçi (Berojeka Jorin)

Yukarı Bitikçi (Berojeka Jorin)
REKLAM ALANI
Köyün adı Yukarı Bitikçi’dir. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında Berojek, Berojeka Jorin isimleri kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Çakmak yolunun 1 km batısında, Çırık ile Tortini mezraları arasında yer alan, Çanakkale Savaşı Gazisi Kadir Çavuş namlı Abdulkadir Karakuş tarafından 1930-1940 yılları arasında kurulmuştur. 

Köyün nüfusu 900 civarıdır. 

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçilik, kamyonculuk, saman taşımacılığı ve minibüsçülüktür. 

EĞİTİM

Yukarı Bitikçi köyünde, anasınıfı ve ilkokul bulunuyor.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı ve ilkokulu köyde okumakta daha sonra ortaokul için Aşağı Bitikçi köyüne, lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir.

Köyün öğretmen servisi yoktur, öğretmenler ortak tutmuş oldukları taksilerle okula gelip gitmektedir. Öğretmenler ihtiyaca göre servis tutabilmektedir.

  • Köyün Muhtarı : Abdullah GÜZEL – 0531 253 66 66

ULAŞIM

  • Köye ulaşım Minibüslerle sağlanmaktadır. Köy minibüsleri çermik yolundan kalkmaktadır. Kendi imkanlarınız ile gelmek isterseniz, tren garı güzergahından gidebildiğiniz kadar gideceksiniz.
  • Köyün İlçeye uzaklığı 40 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde ziyaret edebileceğiniz ilgi çekici bir yer yoktur.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köyümüzün yolu asfalt olup bu konuda sıkıntımız olmamakla birlikte, kanalizasyonun olmaması nedeniyle kötü kokulara maruz kalmaktayız. Köy yolumuz dahil bu hat boyunca günde yapılabilecek gidiş gelişli 2 otobüs seferi ile hem köyümüzün hem de diğer köylerin ulaşım sıkıntısı tamamen giderilebilir.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Rozerin GÜZEL tarafından, köyün yaşlıları, köy muhtarı ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ