09.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Windows 7 Format Atma – Resimli Anlatım

Windows 7 Format Atma – Resimli Anlatım
REKLAM ALANI

Yeni aldığımız freedos (işletim sistemi olmayan), yavaşlayan, çöken veya deneme amaçlı olarak bilgisayarımıza format atabilir ve çeşitli işletim sistemleri kurabiliriz. Biz bu yazımızda bu işletim sistemlerinden biri olan Windows’un bir sürümü olan Windows 7 yi bilgisayara kurmayı diğer bir deyişle format atmayı anlatacağız. Şimdi sırasıyla resimli şekilde ne yapacağınızı anlatalım.

FORMAT ÖNCESİ İŞLEMLER


Format atılacak bir bilgisayarınız varsa ve bu bilgisayarda silinmesini istemediğiniz dosyalarınız varsa ve bilgisayarınızı açabiliyorsanız öncelikle dosyalarınızı ya harici harddisklere ya da bilgisayarınızda D, E gibi başka sürücüleriniz varsa bu sürücülere taşıyınız.

FORMAT İŞLEMİ

1.ADIM
Dosyalarınızı yedekledikten sonra bilgisayarınızın açma/kapama (Power) tuşuna basıp siyah ekranın gelmesini bekleyiniz. Siyah ekran geldiğinde ilk yapacağımız şey bilgisayarı Bios ekranından Boot etmek, yani formatı CD/DVD ile atacaksak bunu, USB ile atacaksak USB yi açılışta otomatik açılacak şekilde ayarlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için bilgisayardan bilgisayara fark ettiği için Biosa girmek için F2, F10, DEL veya bilgisayarın siyah ekranının en altında Biosun açılması için basılması istenen tuşa basıldığında aşağıdaki ekran karşımıza gelir.

2.ADIM
Bu ekran açıldığı zaman klavyenin sağa sola ok tuşları yardımıyla “Boot” seçeneği seçilir.  Sonrasında Boot Device Priority seçeneği seçilir. (Bios ekranı bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir.) İstenen seçenek seçildikten sonra aşağıdaki yeni ekran karşımıza gelir.

Yukarıda açılan ekranda formatı CD veya DVD ile atacağımız için ilk sıraya klavye üzerindeki oklar yardımıyla CDROM getirilir. CDROM ilk sıraya getirildikten sonra F10 tuşuna basılarak ekranda çıkan uyarıya Y harfi yazılıp yani onaylanıp bilgisayarın tekrar açılması sağlanır.
3.ADIM
Bilgisayarımız siyah ekranda açılırken farklı olarak karşımıza aşağıdaki resimdeki uyarı gelir. Bu uyarı kaybolmadan hemen klavyedeki herhangi bir tuşa basılmalı ki CDROM devreye girebilsin. Biz enter tuşunu kullanacağız.

Bu ekran değişmeden entere basıldıktan sonra karşımıza aşağıdaki siyah ekran gelerek Windows dosyaları yüklenir. Dosyaların yüklenmesini bekleyelim.

Dosyalar yüklendikten sonra karşımıza yeni bir ekran gelecek.

4.ADIM
Açılan bu ekranda dil ve klavye seçildikten sonra Next veya İleri butonuna basılır. İleri dedikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelir.

5.ADIM
Şimdi yükle butonuna basılıp sözleşme ekranına gelinir.

6.ADIM
Sözleşme kabul edildikten sonra İleri butonuna tıklanır. İleri butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki yükleme seçeneklerinin sunulduğu ekran gelir.

7.ADIM
Yükselt seçeneği seçildiğinde yüklü olan windows sürümünün yükseltilmesi sağlanır. Biz format atacağımız için Özel (Gelişmiş) seçeneğini seçerek format işlemine devam edeceğiz. Devam edelim.

8.ADIM
Karşımıza gelen ekranda eski dosyalarımızı silmeden kurulum yapmak istiyorsak hiçbir şey silmeden sadece kurulumu yapmak istediğimiz sürücüyü seçip ileri deriz. Hayır biz sıfırdan format istiyorsak silmek istediğimiz sürücüyü seçip sil seçeneğine tıklarız. Eski işletim sisteminin bütün kalıntılarını yok etmek sorunsuz bir windows 7 kurmak istiyorsanız ekranda eski windows 7 sisteminin kurulu olduğu sürücüyü ve sistem dosyasını sırasıyla silelim.Şimdiki listede bizde bulunmuyor fakat sizde bulunması halinde D, E gibi sürücüleri silmemeye çalışalım. Sildiğimiz takdirde diğer sürücülere yedeklediğimiz bütün dosyalarımız silinir ve geri getirilmeyebilir. Bu ekranda sadece bir sürücü olduğu için Bölüm 1 ve Bölüm 2 yi sırasıyla seçip siliyoruz. Sildikten sonra Ayrıştırılmamış tek parça bir sürücü karşımızda olacaktır. Yapacağımız ilk iş  ayrılmamış sürücüyü tıklayıp Yeni seçeneğine tıklamak, tıkladığımız zaman sürücümüzün kaç MB olacağını soran bir ekran gelir. Kaç MB olduğunu belirledikten sonra İleri diyerek format işlemine başlıyoruz. Artık bütün iş bilgisayarda ve sorunsuz olduğunu düşündüğümüz CD/DVD mizde. Format başlayınca aşağıdaki yükleme ekranı karşımıza gelir.

Bu aşamada bilgisayarımız kendisini 2 3 defa kapatıp açabilir. Kapatıp açma işlemi bittikten sonra karşımıza aşağıdaki ekranda yer aldığı gibi Kullanıcı/bilgisayar adını soran ekran gelir.

9.ADIM
Bu ekranda bulunan kutucuğa kullanmak istediğimiz kullanıcı adı yazılır ve ileri denir. İleri dedikten sonra bilgisayar tarih, internet gibi basit ayarların sorulduğu ekranları karşımıza getirir. Bu ekranlarda yapılan düzenlemeler sonucunda bilgisayarımız ilk kullanım için masaüstü ve elemanlarını oluşturup karşımıza aşağıdaki ekranı getirir.

10.ADIM
Bu ekran geldikten sonra masaüstünde mousenin sağ tuşuna tıklanıp Kişiselleştir, Masaüstü simgelerini değiştirin seçenekleri tıklanarak masaüstüne Bilgisayarım, Kullanıcı, Ağ gibi öğeler eklenir

FORMATTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

 • Windows 7 Aktifleştirme
 • Driverlerin yüklenmesi, ses kartı, ekran kartı, ethernet kartı ve varsa tanıtılması gereken diğer donanım birimlerinin sürücüleri yüklenir. Sürücüler için donanım birimlerinin CD’leri kullanılabilir veya günümüzde kolaylık sağlayan herkes tarafından kullanılan DriverPack sürücü paket programı kullanılabilir.
 • Bilgisayarın gereksinim duyduğu programların kurulumu (Adobe reader, Java, Office Programları, İnternet Tarayıcıları, Ses ve Görüntü Kodekleri, Winrar, Müzik Programları v.s)
 • En önemlisi Denetim masası / Windows Update ile bütün güncellemelerin kesinlikle yapılması gerekir.
 • Antivirüs programı kurulumu ve kullanımı

ÖNERİLER

 • USB diskler hata oranı daha düşük olduğu için CD/DVD’lere göre daha sağlıklı format atılmasını sağlamaktadır.
 • Anakartınız, işlemciniz, ramlar ve hardiskinizin boyutunu da dikkate alarak işletim sistemi veya program kullanmaya çalışın, bilgisayarınızın sahip olduğu donanımın gücününün farkında olun, gücünün üstünde bir sistem veya program bilgisayarı kullanmak bir yana açamamanıza bile neden olabilir.
 • İşletim sistemi olarak 32 veya 64 Bit mi kullanacağınıza karar vermeden format işlemine başlamayın. Ram’larınızdan daha fazla verim almak istiyorsanız 64 Bit işletim sistemi kullanmanız yararınıza olacaktır.
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Sefa dedi ki:

  Emeğiniz için teşekkürler, burada yazılanların aynısını yaparak format atmayı başardım

  1. Mehmet dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz, takıldığınız noktaları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

 2. Ali Osman Karaca dedi ki:

  cd takılı olması lazımmı illa yardım etseniz

  1. Mehmet dedi ki:

   Format için CD kullanacaksanız CD, USB kullanacaksanız USB Disk takılı olmalı tabi ki, başka merak ettiğiniz soru varsa sorabilirsiniz.

 3. Fatma dedi ki:

  Bana yardımcı olabilecek olan var mı

  1. Mehmet dedi ki:

   buyrun sorunuzu alayım

 4. Jurrf dedi ki:

  usb ile format atmak istiyorum ama usb nın ıcıne ne atıcam peki ?

  1. Mehmet dedi ki:

   USB içine Rufus veya benzeri programlar ile windows kurulum imajını atmanız gerekiyor hocam

 5. Mustafa dedi ki:

  Allah razı olsun sonunda formatı da öğrendim

  1. Mehmet dedi ki:

   Sizden de inşallah. Kolay gelsin

BİR YORUM YAZ