01.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Hz.Enüş Peygamber Türbesi

Hz.Enüş Peygamber Türbesi
REKLAM ALANI

Dini kaynaklarda Enüş (a.s)’ın Şit (a.s)’ın oğlu olduğu yani Hz. Adem (a.s)’ın torunu olduğu belirtilmektedir. Bazı kaynaklarda Enüş (a.s)’ın peygamber olduğu ve babasının vefatından sonra yönetimi ele alıp halkını yönetmiş ve 705 yıl yaşamıştır.

1316/1898 tarihli Sâlname-i Diyarbekir’de, Diyarbakırda kabri bulunan peygamber ve sahabilerin içinde yer alan Enüş (a.s)’ın Şit (a.s)’ın oğlu olduğu ve Ergani’ye bağlı Otluca (Kızılca) köyünde türbesinin bulunduğu söylenmektedir. Otluca (Kızılca), Ergani-Çermik yolunun güney kesiminde yaklaşık 16-17 km uzaklıktadır.

Türbe köyün batısınca caminin avlusunda yer almaktadır. Türbe iki kısımdan oluşmaktadır. Türbe binasına doğudaki giriş kapısından girilmektedir. Türbenin içinde bulunan taşta”Yerd. b. Mehlail b. Kinan b. Enûş b. Şit b. Âdem” yazıldığı söylenmektedir. Türbe sürekli ziyarete açıktır.

Enüş (a.s)’ın türbesinden dolayı ilçede Enüş ismi yaygın olan isimlerdendir. Bazı kaynaklara göre de türbede yatanın Enüş Peygamber değil Abbas Peygamber olduğu, bazı kaynaklarda da Enüş ve Abbas Peygamberin aynı kişi olduğu söylenmektedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ