19.04.2024 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Selman (Selman)

Selman (Selman)
REKLAM ALANI
Köyün adı Selman’dır. Halk arasında farklı bir isim kullanılmamıştır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

İlçenin en büyük köylerinden biri olan Selman’ın tarihi yaklaşık 300-400 yıla dayanmaktadır. Kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir. 

Köyün nüfusu 1050 civarıdır. Geçim sıkıntısı başta olmak üzere türlü nedenlerle Ergani ve Diyarbakır Merkeze taşınanlar olmuştur.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, Köyde bulunan Market, Kahvehane, Tuhafiye ve benzin istasyonu da köyü hem cazip hale getirmiş hem de köylüler için geçim kaynağı olmuştur. Devlet kurumunda çalışanların yanında mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de mevcuttur. 

EĞİTİM

Selman köyünde, anasınıfı, ilkokul ve ortaokul kademelerinde okul bulunuyor.

Köydeki öğrenciler; lise okumak için taşımalı olarak Ergani İlçe Merkezine gitmektedir.

Köyün öğretmen servisi vardır. 

 • Öğretmen Servis Yılmaz KAPLAN : Telefon- 0535 430 11 07

 • Köyün Muhtarı : Veysi YAMAN – 0533 545 36 93

ULAŞIM

 • Köye ulaşım Minibüslerle sağlanmaktadır. Minibüs Köy Kahvehanesinin önünden hareket etmektedir. Köye ulaşım çok kolay olup, günün herhangi bir saatinde köye ulaşım sağlanmaktadır. Kendi aracınız ile köye gelmek isterseniz, Ergani Tren Garı yolu güzergahından hiçbir yere sapmadan aşağı köy yoluna devam ederseniz 15 km sonra Selman köyüne ulaşabilirsiniz.
 • Köyün İlçeye uzaklığı 15 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde herkes tarafından bilinen meşhur suyumuz, Market, Kahvehane, Tuhafiye, Benzin İstasyonu, Sağlık Ocağının yanısıra bir Sahabe kabri bulunuyor.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köy minibüslerinin yanında ilçeye yakın olmasından dolayı günde iki kez şehir içi araçlarının gelip gitmesini istiyoruz.

Servis duraklarına kar, yağmur, güneş ışınları gibi tehlikeli olabilecek durumlara karşı bekleme banklarının konulmasını istiyoruz.

Köyün çevresinin temiz olması için belli yerlere çöp konteynerlerinin konulmasını istiyoruz.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Zeynep KAPLAN ve Birgül KAYA tarafından, köyün yaşlıları, köy muhtarı ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Saliha dedi ki:

  Slm.ilk kez sayfanızı ziyaret ediyorum VE çok beğendim.benim adım saliha.tesadufen sayfanızı gördüm.selman köyü muhtarı veysi yaman benim dayım olur. Ben istanbulda yaşıyorum.enson 15 yıl önce gelmiştim.bayagi değişmiş.boyle bir sayfa oluşturduğunuz için sizi tebrik ediyorum VE başarılar diliyorum.saygilar

  1. Mehmet dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. İnşallah daha da kapsamlı bir site haline gelecektir.

 2. Burhan yaman dedi ki:

  İnşallah abla gormedik seni inşallah bidaha gelirsiniz

BİR YORUM YAZ