25.07.2024 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Otluca (Qızılci)

Otluca (Qızılci)
REKLAM ALANI
Köyün adı Otluca’dır.. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında Kızılç, Qızılci, Qızılca, Kızılca isimleri kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Köyün tarihi Neolotik çağa dayanmaktadır. Köyün yakınlarında Kikan medeniyetine ait mağaralar bulunmaktadır. Bulunan kalıntılarda köyde daha önce demir ve bakırın işlendiği görülmektedir. Bingöl’ün bazı köylerinden zamanında köye göç edilmiştir. Hz. Adem (a.s) torunu, Hz. Şit’ın (a.s) oğlu Hz. Enüş (Bazı kaynaklarda Anoş) (a.s) peygamberin mekânı (kabri) bu köydedir. Hz. Enüş (a.s), Hz. Nuh Peygamberin dedelerindendir.  Farklı kaynaklara göre 750 veya 950 yıl yaşamıştır. Rivayete göre kabrini Bağdat’tan Abbas adlı bir evliya bulmuştur. Hz. Enüş (a.s) ismi Tevrat ve İncil’de geçmekte olup ayrıca köyde bir sahabe mezarı bulunduğu kabul edilmektedir.

Köyün nüfusu yarı yarıya olmak üzere 220 kişiden oluşmaktadır.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de mevcuttur. Köyden çıkanlar genellikle Ergani ilçe merkezine yerleşmişlerdir.

EĞİTİM

Otluca köyünde, anasınıfı ve ilkokul mevcuttur.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı ve ilkokulu köyde okumakta daha sonra ortaokul ve lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir. Ortaokul için 15 Temmuz Şehidi Askeri Çoban Ortaokulu tercih edilmektedir.

Köyün öğretmen servisi yoktur.

 • Köyün Muhtarı : Mehmet Şerif BARUT – 0536 649 36 21

ULAŞIM

 • Köye ulaşım Minibüslerle sağlanmaktadır. Köy Minibüsleri köyden 06.00’da köy camisinin altından hareket etmektedir. Köye kendi arabalarıyla ulaşmak isteyenler, Ergani-Çermik karayolu üzerinde yer alan Yol Köprü köyünden sola saparak 9 kim gittikten sonra Otluca köyüne ulaşabilir. 
 • Köyün İlçeye uzaklığı 14 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde bulunan Hz.Enüş (a.s) kabri ve tarihte adından söz ettiren Kikan medeniyetine ait mağaraların bulunması köyümüzü ziyaret edilebilecek merak ve isteğe ulaştırmaktadır. Siz de merak ediyorsanız köyümüze bekliyoruz.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Dini ve Turizm açısından son derece önemli olan bir köyün yollarının bakımsızlığı ve bunun yanında kişi veya kurumlara Din Turizmi açısından fayda sağlayacak Türbenin yeteri kadar önemsenmemesi ve bakımının yapılmaması en büyük sorunlarımızdır.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Rukiye DALLI tarafından, köyün yaşlıları, köy muhtarı, Mahmut DALLI, Hacı Necati DALLI ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Arjin dedi ki:

  Köye tanıtımında katkısı olan isimleri yazmışsınız ama siteye yüklediğiniz fotoğraflar onlar tarafından çekilmemiş
  https://m.facebook.com/211951935499747/albums/810790585615876/?ref=bookmarks&__tn__=%2Cg

  1. Mehmet dedi ki:

   Tanıtımı yapanlar öğrenciler, köyden gelen öğrenciler, fotoğraf çekecek telefonları veya çektikleri fotoğrafları gönderecek internetleri olmadığı için boş kalmasın diye internetten bulduğumuz fotoğrafları yükledik. Siz buna mı takıldınız? Çektiğiniz fotoğraflar veya ilgi çekici bilgiler Varsa ergani@erganistan.com adresine yollayın sizin adınızı da ekleyip yayınlayalim. Eleştirilerimizi destek vererek yaparsak köyümüze faydamız olur. Saygılar

   1. Arjin dedi ki:

    Ben isim paylaşmanın peşinde değilim bir yerden fotoğraf alıyorsanız izin alıp öyle alın demek istediğim budur biraz emeğe saygı gösterin

    1. Mehmet dedi ki:

     Fotoğraflar sayısızca internet sitesinde yüklü, köyünüzün tanıtımını yapmak yerine, köyünüzü tanıtan bu ücretsiz projeye katkı sağlaması için alınan fotoğraflar bu kadar rahatsızlık verdiyse fotoğrafları kaldırabiliriz. Ki malesef köyünüzün gerçek anlamda tanıtımı yapılmıyor bunu da belirtelim.

    2. Mehmet dedi ki:

     Köylerim.com ve Ergani ile ilgili baya sitede gezinen fotoğraflar, google’nin görsel arama kısmından çıkan ve etiketi olmayan resimler. Kimin çektiğini, kimin paylaştığını bulamadığımız için ve kendi köylerimiz olduğu için izin almamakta sıkıntı olacağını düşünmedik. Bence siz bizi eleştireceğinize köyünüzün tanıtımını yapanlara engel olmayın.

BİR YORUM YAZ