09.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Kortaş (Gomayik)

Kortaş (Gomayik)
REKLAM ALANI
Köyün adı Kortaş’tır. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında Gomayik ismi kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Kortaş köyünün tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 500 yıllık bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Kim tarafından kurulduğu bilinmektedir. Eski adının anlamı Çukur yerdir. Kortaş köyü ismini köyün yaklaşık 3 km gerisinde duran, yolun kenarındaki büyük kayanın renginden almıştır. 

Köyün nüfusu 500 civarıdır. Geçim sıkıntısı başta olmak üzere türlü nedenlerle genelde Ergani ilçe merkezi başta olmak üzere Bilecik iline göç edilmiştir.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de bulunmaktadır.

EĞİTİM

Kortaş köyünde, anasınıfı, ilkokul ve ortaokul bulunmaktadır.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı, ilkokul ve ortaokulu köyde okumakta daha sonra lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir. 

Köyün öğretmen servisi vardır. 

 • Öğretmen Servis Zekeriya DEMİR : Telefon- 0535 296 36 18

 • Köyün Muhtarı : Cengiz YİĞİT – 0539 324 92 12

ULAŞIM

 • Köye ulaşım Minibüslerle sağlanmaktadır. İlçeye yakın olduğu için ulaşım sıkıntısı yoktur. Köy minibüsleri sabah ve akşam olmak üzere karşılıklı olarak ulaşımı sağlamaktadır. Minibüs saatleri ve durakları için köy muhtarından bilgi alınabilir. Kendi aracınız ile köye gelmek isterseniz, Elazığ yoluna girip Ergani Çimento fabrikasını 3 km civarında geçtikten sonra sola saparak 9 KM yol gittikten sonra köye ulaşabilirsiniz.
 • Köyün İlçeye uzaklığı 12 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde ziyaret edilebilecek farklı bir yer yoktur. Okul bulunduğundan çevre köy ve mezralardan köyümüze gelinmektedir. Ayrıca köyümüzde bulunan Sağlık evi hem köyümüze hemde çevre köyler ve mezralara hizmet etmektedir.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köyümüzde içme ve tarımda kullanılmak üzere su sıkıntı yaşanmakta, bunun yanısıra çevre köylere ve ilçe merkezine ulaşım için yolların uygun olmaması ile birlikte alt ve üst yapının olmaması başlıca sorunlarımız arasındadır.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Gülsüm YAMAN tarafından, köyün yaşlıları, Köy Muhtarı Cengiz YİĞİT, Öğretmen servisi şöfürü Zekeriya DEMİR ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Basri ERDEM dedi ki:

  Köyümüzün öz geçmişini bilmeyenleri görüyorum. köyümüzün eğitim yılı 1962 de köy muhtarı Ramazan ERDEM’ın caba ve girişimiyle İlkokul yapılmıştır. İlk mezunlarını 1967 yılında vermiştir. Çevre köylerden de eğitim görüp, devletin çeşitli kademelerinden Profesör, Doçent, Doktor, Müdür, Öğretmen ve memur yetişmiştir.
  Köyümüzün birde Sağlık evi 1969 yılında yine aynı dönemin Muhtarı H.RAMAZAN ERDEM Büyük çabasıyla yapılmıştır.
  Özgünüm bugünkü yetkililer bir sağlık görevlisini bulamamaktadır. Her kese selamlar, sevgiler, saygılarımla.

BİR YORUM YAZ