09.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

İncehıdır (İncexıdır)

İncehıdır (İncexıdır)
REKLAM ALANI
Köyün adı İncehıdır’dır. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında incexıdır isimleri kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Karacadağ eteklerinde kurulmuş en eski köylerden biridir. Yaklaşık 240-250 yıl arasında bir tarihe sahip olan köy, adını köyde türbesi bulunan Şeyh Hıdır’dan almıştır.  Köye bağlı çok sayıda mezra bulunmaktadır. Bazı mezralar zamanla bağımsız bir köy haline gelmiştir.

Köy nüfusu 650’dir. (2019). Köyde genellikle Köseoğlu soyadındaki aile bireyleri bulunmaktadır. 

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de mevcuttur. Türlü nedenlerle köyden Ergani ilçe merkezi başta olmak üzere İzmir ve Aydın gibi illere göç olmuştur.

EĞİTİM

İncehıdır köyünde, anasınıfı, ilkokul ve ortaokul vardır.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı, ilkokulu ve ortaokulu köyde okumakta daha sonra lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir. 

Köyün öğretmen servisi vardır. 

  • Öğretmen Servis Şoförü Ahmet Köseoğlu : Telefon- 0533 542 66 46
  • Öğretmen Servis Şoförü Nihat Köseoğlu : Telefon- 0553 454 38 54 

  • Köyün Muhtarı : Metin KÖSEOĞLU – 0532 723 34 32

ULAŞIM

  • Köye ulaşım öğrenci servisleri ve Minibüslerle sağlanmaktadır. Köy minibüsleri sabah 6’da, öğrenci servisleri ise sabah 7’de köyden hareket etmektedir. Ergani Dörtyol – Çermik Yolu kavşağından İncehıdır araçları kalkmaktadır. Kendi arabanız ile gelmek isterseniz. Ergani Dörtyol’dan Tren Garı güzergahına girip hiçbir yere sapmadan Selman ve Akçakale yolunu takip ederek yaklaşık 30-35 Km sonra köye ulaşabilirsiniz.
  • Köyün İlçeye uzaklığı 35 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde, köyümüzün de adını aldığı Şeyh Hıdır Türbesi ile, adı bilinmeyen bir sahabinin mezarı bulunmaktadır. Köyümüzde Karakol bulunmaktadır. Köyümüzde Aile sağlık merkezi bulunmaktadır.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köyümüzün, bütün köyler gibi belli başlı sorunları var elbet. Şehre uzaklığı nedeniyle Aile sağlık merkezi yetersiz kalmakta ve yeteri kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmada sıkıntılar yaşanmaktadır.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Sedanur KÖSEOĞLU tarafından, köyün yaşlıları, Köy Muhtarı Metin Köseoğlu ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ