09.12.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Çimlihöyük (Pirali-Leğeri)

Çimlihöyük (Pirali-Leğeri)
REKLAM ALANI
Köyün adı Çimhöyüktür. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında Legeri, leğeri, lexeri ve pirali isimleri kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Büyük ve tarihi bir höyüğün üstüne kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Eskiden Hançerli Köyü’nün mezrasıydı. Köyün sakinleri Divare’den gelmektedir ve tamamı birbirleriyle akrabadır. Köy sakinlerinin bazılarının verdiği bilgiye göre köyün, 1800-1900 yılları arasında burada yaşayan Ermeniler tarafından bir tepe üzerinde kurulduğu söylenmektedir.

Köyün nüfusu 2500 civarıdır. Geçim sıkıntısı başta olmak üzere türlü nedenlerle genelde Ergani ilçe merkezine göç edilmiştir.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de mevcuttur. Boğaz çayına, yeni adıyla Boğaz barajına yakın yerlerde pamuk ve bostan ekimi yapılmaktadır.

EĞİTİM

Çimlihöyük köyünde, anasınıfı ve ilkokul mevcuttur.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı ve ilkokulu köyde okumakta daha sonra ortaokulu ve lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir. Ortaokul için YİBO İMKB tercih edilmektedir.

Köyün öğretmen servisi vardır. 

 • Öğretmen Servis Şoförü Nedim : Telefon- 0534 590 10 18

 • Köyün Muhtarı : Gürsel YEŞİL – 0535 411 63 95

ULAŞIM

 • Köye ulaşım Minibüslerle sağlanmaktadır. Köy Minibüsleri Ergani’den 12-18 arası hareket etmektedir. Köye kendi arabalarıyla ulaşmak isteyenler, Diyarbakır’dan gelirken Ahmetli Köyü’ne 1 km kala, Ergani yolundan gelenler Ahmetli köyünü 1 km geçince Hançeri köyü yoluna girip; önce Elbastı köyüne sonrasında ise Çimlihöyük köyüne ulaşabilir.
 • Köyün İlçeye uzaklığı 25-30 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde 1 KM uzaklıkta piknik yapılabilecek dere vardır.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köyümüzün en büyük sorunu işsizlik, işsizlikten dolayı köy halkının köyde kalamaması ve hayatının büyük bir kısmını gurbetlerde geçirmesi, iş imkanlarının gerek köye yakın yerlerde gerekse Ergani ilçe merkezinde oluşturulması veya artırılması yoluyla insanlarımızın doğup büyüdüğü yerlerden uzaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.

Köyümüzün diğer ve daha önemli sorunu ise; öğrenci sayımızın fazlalığı, ortaokul ve lise kademelerinde okulların bulunmamasından dolayı öğrencilerimiz taşımalı olarak ilçe merkezine gitmektedir. 30 KM ve yol üstündeki köylerden alınan öğrencileri de hesaba katarsak bu mesafe daha da uzamakta. Her gün uzayan bu okul yolculuğu nedeniyle öğrencilerimiz hastalanmakta ve ya çok yorulmaktadır. Yorgunluk ve hastalık nedeniyle taşımalı olarak sağlanan eğitim imkanından verimli şekilde faydalanamamaktadırlar. Yetkililerden isteğimiz köyümüzde veya köyümüzün de içinde bulunduğu bir alana bir ortaokulun yapılması ve öğrencilerimizin en azından ortaokulu bu kadar yol gitmekten kurtulacak şekilde okumasını sağlamalarıdır.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Sevda YEŞİL tarafından, köyün yaşlıları, köy muhtarı, Üniversite mezunu Orhan YEŞİL ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Medeni yeşil dedi ki:

  Yemek bölümü eksik ve yazın bostan ve sebzecilik ile bilgiler eksik tarım ve ayrıntısı eksik köyde okumuş bir yerlere gelmiş kişiler eksik

  1. Mehmet dedi ki:

   Ulaşabildiğimiz bilgiler şimdilik bunlar. Elinizde bilgi varsa ergani@erganistan.com adresine yollarsaniz ekleyelim. Yemek kısmı konusunda özellikle ekleme yapmadık, ilçemiz yemek kültürü aynı. Yemek bölümünü ayrı olarak bütün köyleri kapsayacak şekilde ele alacağız. Tanıtımı köyde bulunan öğrenciler yaptı, kim okumuş kim bir yerlere gelmiş bu bilgileri sizden almak istiyoruz. Böyle ayrıntılı bilgi verirseniz seviniriz

BİR YORUM YAZ