25.07.2024 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Aydoğdu (Tırsıpi)

Aydoğdu (Tırsıpi)
REKLAM ALANI
Köyün şimdiki adı Aydoğdu, bunun yanında eski veya kürtçe isimleri mevcuttur. Bunlar: Tırsıpi, tirsipi, tırbasıpi, tılsıpi
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Köyü tam olarak kimlerin kurduğu bilinmiyor, çevre köylerin aksine, köyün bilinen eski aileleri Kaya ve Zibek aileleridir. Küçük bir höyüğe kurulmuş olup en tepede kimlere ait olduğu bilinmeyen bir mezarlık bulunmaktadır. Köy ismini yanındaki tepeden almaktadır. Tırb (arapça – tepe), sipi (kürtçe – beyaz) olup Tırbasıpi isminin anlamıdır. Köy eski kavgalardan dolayı yakın tarihe kadar konar geçer tarzını korumakla birlikte sürekli yerleşime açık olduğu için boş kalmamıştır. 

Üzerinde kurulu olduğu höyükten eski toprak küpler çıkarılmıştır. Bu küpler köydeki yerleşimin ne kadar eski olduğunu kanıtlar nitelikte.

Köyün nüfusu 300-400 arasında olup hane sayısı 30 civarıdır. Geçim sıkıntısından dolayı köyden Türkiye’nin değişik yerlerine çalışmaya giden kişilerden dolayı nüfus belli zamanlarda azalmaktadır.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, gençler batı illerine çalışmaya gitmekte, bazı aileler mevsimlik işçi olarak Fındık ve meyve toplamak amacı ile farklı illere gitmektedir. Yazları sondaj kuyularından elde edilen su ile karpuz, salatalık, domates, biber, kabak başta olmak üzere değişik ürünlerin üretimi yapılmakta ve üretilen ürünler Ergani ve Diyarbakır sebze hallerinde satılmaktadır.

EĞİTİM

Aydoğdu köyünde, anasınıfı ve ilk okul bulunmaktadır.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı ve ilkokulu köyde okumakta daha sonra ortaokul için Bereketli köyüne, lise için ise Ergani şehir merkezine taşımalı gitmektedir.

Köyün öğretmen servisi vardır.

  • Öğretmen Servis Şoförü M. Şah Kaya : Telefon- 0537 603 02 81

  • Köyün Muhtarı : Bilal AKIN – 0532 698 54 32

ULAŞIM

  • Köyün minibüsü yoktur. Köylüler kendi araçlarıyla veya öğretmen-öğrenci servisleri ile köye gidiş geliş yapmaktadır. 
  • Acakale ile Kuçakera köyleri arasında eski bir yerleşim yeridir. Köye Azıklı (Mêgo) köyü üzerinden özel araçla gidilebilir.
  • Köyün İlçeye uzaklığı 27 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde ziyaret edilebilecek farklı bir yer yoktur. Köyün üzerine kurulu olduğu höyük ilginizi çekebilir. Yakın zamana kadar, maden bakır fabrikasında katalizör olarak kullanılan çakmak taşları buradan götürülürdü.

Son yıllarda açılan sondaj kuyusunda bol miktarda petrol bulunduğu söylendi fakat sonradan bilinmeyen nedenlerle işletmesi durduruldu.

KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bizim köyü ile Yeşilçayır köyü arasında yapılabilecek 2 Km’lik yol ile Ergani yolu 7 KM azaltılabilir, şimdilik en büyük sorunumuz bu.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; Aynur KAYA tarafından, köyün yaşlıları, Köy Muhtarı ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ