30.11.2023 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.

Sökündüzü (Şehsiyar)

Sökündüzü (Şehsiyar)
REKLAM ALANI
Köyün adı Sökündüzü’dür. Bunun yanında eskiden veya halen halk arasında Şehsuar, Şehsiyar,Şexsiyar,Şexziya isimleri kullanılmıştır/kullanılmaktadır.
KÖYÜN TARİHÇESİ, NÜFUSU VE GEÇİM KAYNAĞI

Kürtçe “Çiyaye Serkesi” diye adlandırılan Serkes Dağı’nın eteklerinde yüksek bir tepenin üzerinde kurulan köyün tamamı akraba olup Kuri Aşireti’ne mensuptur.

Köy, adını dağın tepesindeki “Şêxê Suvar Ziyareti’nden” almıştır. Köy eski zamanlardaki bmir şeyh ve onun atından ismini almıştır. Şeyh her zaman atının üzerinde olduğu için köyün Kürtçe ismi ise “Şehsuar” dır. Köyün üzerinde kurulu olduğu tepenin, höyük veya çok eski zamanlara ait harabe olduğu söylenmektedir. 

Köyün nüfusu 200-300 civarıdır. Geçim sıkıntısı başta olmak üzere türlü nedenlerle İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerine göç olmuştur.

Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olmakla birlikte, mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de bulunuyor.

EĞİTİM

Okuma, yazma oranının fazla olduğu Şehsiyar köyü; bünyesinde onlarda Mühendis, avukat, politikacı, öğretmen, memur gibi farklı iş kollarında çalışan kişi barındırmaktadır.

Sökündüzü köyünde, anasınıfı ve ilkokul mevcuttur.

Köydeki öğrenciler; anasınıfı ve ilkokulu köyde okumakta daha sonra ortaokulu ve lise olmadığı için taşımalı eğitim sistemiyle ilçe merkezine gitmektedir. 

Köyün öğretmen servisi vardır. Servisçinin telefon numarası bilinmemektedir.

  • Öğretmen Servis Şoförü  : Telefon- 05……………..

  • Köyün Muhtarı : Cuma KARADAŞ – 0533 191 79 21

ULAŞIM

  • Köye ulaşım özel araçlarla sağlanmaktadır. Ayrıca köyün yanından geçen ana yol üzerinden değişik araçlarla köye ulaşım sağlanabilmektedir. Ergani-Demirli köy yolunun 1 km batısındadır. 
  • Köyün İlçeye uzaklığı 10 KM’dir.

KÖYÜMÜZE NİÇİN GELMELİ? FARKLILIKLARIMIZ

Köyümüzde Şeyh Siyar Ziyareti bulunmaktadır. Köyün ismi de bu ziyaretten gelmektedir.
KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köyümüzün alt yapı sorunu vardır, kanalizasyon atıkları ve suları köyün dışına çıkmamakta bu da köylülerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

KÖY TANITIMINDA KATKISI OLANLAR
Köyün Tanıtımı; …………… tarafından, köyün yaşlıları, köy muhtarı ve diğer köy sakinlerinden alınan bilgilerle yapılmıştır.
Köyün Fotoğrafları
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rıdvan dedi ki:

    Köyümü hiç görmedim çok merak ediyorum

BİR YORUM YAZ