[su_note note_color="#ff7f00" text_color="#000000" radius="7"]
SORU-CEVAP ve SORU ÇÖZÜMLERİ İÇİN
BURAYA TIKLAYINIZ.
[/su_note]
BURAYA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
18.10.2021 - Ergani Haber, tanıtım ve firma rehberi sitemize hoş geldiniz.
Erganistan.com

Atak Akıllı Tahta Programının Kurulumu ve Kullanımı

Atak Akıllı Tahta Programının Kurulumu ve Kullanımı
REKLAM ALANI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıtıp kullanıma sunmuş olduğu Akıllı tahtalar, maalesef ders dışında öğrenciler tarafından bilinçsiz şekilde kullanılmakta ve bu kullanım sonucunda ya çökmekte ya da tamamen kullanılamaz hale gelmektedir.

Akıllı tahtaların verimli bir şekilde ve sadece ders amaçlı kullanılabilmesi için farklı önlemler alınmış, akıllı tahtalar kilitlenmiş fakat akıllı tahta kilitleri çoğu okulda öğrenciler tarafından kırılmıştır. Akıllı tahtaların zarar görmeden, çökmeden uzun süre kullanılması için bir diğer yol ve en çok kullanılan yol tahtayı USB anahtarı ile açmak. USB anahtarı ile açmak için kullanılan programımızın adı ATAK. Tamamen yerli olan bu program sayesinde sadece atak programı yüklü olan USB’ler yoluyla açılmaktadır. Şimdi Atak programı nasıl kullanılır bunu anlatalım.

Atak programının iki aşaması vardır, bunlardan biri akıllı tahtaya atak programının kurulması diğeri ise öğretmen USB disklere atak programının kurulması.

DOSYALAR


I. USB BELLEKLERİN HAZIRLANMASI

Atak Akıllı Tahta için Akıllı Kontrol programının akıllı tahtalara kurulumundan önce USB bellekler için bir şifrenin oluşturulması gerekir. USB disklerin hazırlanması için yukarıdaki Flash_Hazırla programına tıklanır. Tıklandığında aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede sırasıyla aşağıdakiler yapılır.

 

1) İl ve ilçe bilgileri ile birlikte Okul bilgileri yazılır.

2) Şifre kısmına iki defa şifre girilir, şifreler en az 9 karakter olmak zorundadır. Şifreleri yazdıktan sonra Ayarları Kaydet butonuna tıklanır. Ayarlar kaydedildikten sonra şifremiz değişik kodlama sistemleri yoluyla atak.ini dosyasına kaydedilir.

3) Ad, Soyad, T.C Kimlik Numarası ve Branş yazılır, TC kimlik numarası yazmak istemeyenler (00000000000) şeklinde numara girebilir.

4) Bu bilgiler girildikten sonra Sürücü Seçiniz kısmından takmış olduğumuz USB disk seçilir, bu işlemi yaparken Bilgisayarınıza, USB anahtar belleği dışında başka hiçbir USB disk takılı olmamalı. USB diskinizi seçtikten sonra Anahtar oluştur butonuna tıklanır. Bu butona tıklanınca karşımıza bir ekran gelir bu ekranda aşağıdaki resimdeki gibi;

 

 

Marka algılanmadı şeklinde uyarı alırsanız, USB diskinizi bilgisayarınızdan çekip tekrar takınız ve sonrasında tekrar Anahtar oluştur butonuna tıklayınız. Çok eski ve markası belli olmayan USB diskler bilgisayarlar tarafından hiçbir şekilde tanınmadığı için akıllı tahta anahtar USB belleği olarak kullanımı uygun değildir.

5) Bu işlemlerden sonra anahtarınız başarıyla tanımlandı şeklinde uyarı aldıktan sonra USB belleğimiz hazırdır demektir.

Tavsiye: USB belleğinizi akıllı tahtalara veya bilgisayarlara taktığınızda virüs bulaşmaması ve bu virüslerin akıllı tahta anahtarınızı bozmaması için USB disk kilitleme programlarını kullanmanızı özellikle öneriyoruz.

II. AKILLI TAHTALARA ATAK PROGRAMININ KURULMASI

Flash diskimizi oluşturduğumuza göre artık akıllı tahtalarımıza programı yükleyebiliriz.

Programı yüklemek için akıllı tahtanızı Administrator kullanıcısıyla açmanız gerekmektedir. Akıllı tahtanızı administrator ile açmak için masaüstünde yer alan Bilgisayarım kısa yoluna sağ tıklayıp Yönet>Yerel Kullanıcılar ve Gruplar>Kullanıcılar yolunu takip edip Administrator kullanıcısının üstünde sağ tıklayıp Özellikler seçeneği seçilir, açılan ekranda Hesap devre dışı ise yanındaki kutucuk boşaltılıp tamam denir. Administrator kullanıcısı pasif durumdan aktif duruma geçtiğine göre, akıllı tahtamızın kullanıcısını değiştirip veya baştan başlatın kullanıcı adı kısmına etkullanici yerine Administrator yazıp şifre yazmadan giriş yapalım ve sistemin Administrator kullanıcısı ile ilgili dosyaları oluşturmasını bekleyelim. Dosyalar oluştuktan ve tahta açıldıktan sonra;

Programı yüklemek için birinci resimde yer alan dosyalardan Atak_kur seçeneğine tıklanınca aşağıdaki ekran karşımıza gelir.

1) Kabul ediyorum diyerek sözleşmeyi kabul ediyoruz.

2) Kur diyerek kuruluma geçiyoruz. Kurulum gerçekleştikten sonra karşımıza başka bir ekran gelecek ve akıllı tahtanın bulunduğu sınıfı soracak. Bu kısma akıllı tahtadaki klavye devre dışı olduğu için harici olarak klavye bağlayarak sınıfı yazıp onaylarsanız akıllı tahtamız kilitlenir.

3) Akıllı tahtamızı açmak için hazırlamış olduğumuz Flash Diskimizi takmalıyız. Takmadığımız takdirde sistem 3 dakika içinde akıllı tahtayı kapatacaktır.

 

AKILLI TAHTA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ